Az a kérdés, miszerint miért is álmodunk és miért pont azt, amit, mindenkit foglalkoztat legalább egyszer élete során. Én engedek nektek egy kis tudományos és szubjektív betekintést az álmok és az alvás rejtélyes világába.
Az alvás kezdetén az izmok állapota még az éber állapothoz hasonló, a szívritmus és a légzésszám azonban már csökken. Az alvásnak ezt az időszakát gyors-szemmozgás-nélküli (Non-Rapid-Eye-Movement, NREM) fázisnak vagy lassú hullámú alvásnak (LHA) nevezik. Az NREM fázis alatt áll helyre a szervezet energiája és ilyenkor szabadulnak fel a növekedési hormonok. Az NREM-től jól elkülöníthető a REM (Rapid Eye Movement – gyors szemmozgás) fázis, aminek ez a fő jellegzetessége. A légzés szabálytalanabb, gyorsabb és kevésbé mély. A szemek gyors mozgást végeznek mindenféle irányban, a végtagok izmai átmenetileg képtelenek a mozgásra. Az álmok túlnyomó többsége a REM fázisban történik. A vizsgálatok szerint ekkor az agynak azok a területei aktívak, amelyek a tanulásban, a gondolkodásban, a dolgok megszervezésében vesznek részt. Egy alvási ciklus nagyjából 90-120 percig tart, ez alatt 4 NREM és 1 REM fázis különíthető el egymástól. Ilyen ciklusból egy éjszaka alatt négy-hat fordul elő. Az éjszaka előrehaladtával a mély NREM fázisok hossza csökken, a REM fázisok hossza növekszik.
Az egyes fázisok jellemzői:
- NREM fázis: átmenetet képez az éber és az alvó állapot között, az álmosságérzet fokozódik. Az agyhullámok és az izmok aktivitása lassul.
- NREM fázis: könnyű alvási periódus, mely alatt a szemmozgás abbamarad, az agyhullámok tovább lassulnak, a szívritmus és a testhőmérséklet csökken.
- NREM fázis: rendkívül lassú agyhullámok jellemzik. A vérnyomás csökken, a légzés lassul.
- NREM fázis: a legmélyebb alvás fázisa, az agy a leglassabb hullámokat állítja elő. Szemmozgás nincs, de a végtagizmok még képesek a mozgásra. Ebben a fázisban a legnehezebb felébreszteni valakit. A 3. és 4. fázis alapvető a test energiájának helyreállításában, és ekkor szabadulnak fel a növekedési hormonok is.
- REM fázis: erős agyi aktivitás jellemzi, ekkor álmodunk. A mozgatóizmok átmenetileg lebénulnak.
Egy alvási cikluson belül a fázisok sorrendje szigorúan kötött, és a következőképpen alakul: 1-2-3-4-3-2-1-5, majd kezdődhet a következő ciklus. Az 5., vagyis REM fázisból a legkönnyebb felébredni, ez gyakran meg is történik néhány másodpercre (de erre nem emlékszünk). A sorrend olyannyira kötött, hogy ha például megpróbálunk valakit a 4. fázisban felébreszteni, az, mielőtt tudatára térne, gyorsan végigjárja a 3-2-1-5 fázisokat.(forrás: Wikipédia)
Néhány érdekes tény, amit nem feltétlenül tudtatok. Egy átlagos felnőtt embernek az alvás igénye 7-9 óra (a kor előrehaladtával ez az időtartam csökken). Az állatvilágból egy két állatot kiemelnék, a koala napi 22 órát alszik, míg a zsiráfok napi 2 órát (ez az egyik legrövidebb időt alvó állat), az ázsiai elefánt pedig csupán 3 órát egy nap.
A fenti besorolást alapul véve, az álmodás maga a REM fázisban történik meg, ugye a felületes alvás periódusa alatt. Azt tartják, hogy az agyunk azokban a zavaros képekben dolgozza fel az adott nap eseményeit, vagy pedig azt a stressz helyzetet, amiben éppen aktuálisan vagyunk. De félelmeink és vágyaink is ugyanúgy megjelenhetnek ezekben az álmokban. Fontos megemlíteni, hogy az álmokban a teljes tudatalatti vesz részt, tehát ott nem szerepel az ember egója, nincs semmilyen elfojtás, amit nappal, amikor gondolkodunk, még magunknak se merünk bevallani.. ott csak csupán önmagunk vagyunk, függönyök és köntörfalazás nélkül. Ezért érdemes az álomfejtést gyakorolni néhány esetben. Természetesen, ha az álmok nem rendszeresek, csupán egy héten egy-egy alkalommal kavarnak fel minket, akkor értelmetlennek tartom ezekkel foglalkozni. De az álom elragadhat olyan irányba - főleg ha a vágyaink kivetüléséről van szó - ami elég nagy bajba sodorhat minket, gondolok arra, hogy elutasítunk egy állásajánlatot egy buta álom miatt, vagy nem fogadunk el mástól segítséget, netán tán olyan emberbe szeretünk bele, akibe nem kellett volna, holott álmunkban a miénk volt.
Az álomfejtéshez kicsit közelebb kerülve, ajánlom Sigmund Freud Álomfejtés című könyvét elolvasásra. Én neki állok majd elolvasni és készítek majd hozzá egy bejegyzést, mert úgy érzem azért Freudnak nem biztos, hogy könnyen emészthető lesz ez a műve. Nekem sem biztos, majd meglátjuk.
Rossz úton jár, aki álomból épít várat és közben elfelejti élni a saját életét a valóságnak megfelelően.
E.M.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.