2011 háztartásigép hibaelhárításának eljárásai az én szemszögemből nézve. Két végletet fogunk ismételten látni, ahogy az tőlem majd megszokjátok. :)
Majdnem két héttel ezelőtt a mosógépünk fogta magát és úgy gondolta, hogy ő ezen túl már pedig nem fog semmit kimosni, sőt, ha áramba próbáljuk dugni, akkor megfogja magát és a biztosítékot is lecsapja! Mit lehet tenni, mit lehet tenni.. Ruhát ki kellett szedni a dobból, ez szerencsére nem az én feladatom lett, de a mosogépszerelő keresés rögtön igen. A mosógép elromlásától számított második napon itt is állt a küszöbön a szerelő.
Első véglet. - nem szakszervízes
Megérkezik a szerelő, pontosabban nem is egy, hanem rögtön ketten is. Előre megmondták telefonba, hogy a mosógép megtekintése 4000 Ft-be kerül. Rendben van, az még meg is ér annyit, hogy rájöjjünk egyátalán, hogy mi a probléma forrása. Szedik szét a mosógépet, állnak bent ketten a mosókonyhában, haláli csend honol, még azt sem hallani, hogy egyátalán egymáshoz beszélnének. Majd kb. egy órás nézelődés után a gépben megkapjuk a végeredményt: a gépnek panelhibája van, 60000 Ft az alkatrész plusz a szerelési díj. Fizetünk, megköszönjük az információt, majd telefonálunk, hogy mi legyen, elmennek.
Második véglet. - szakszervízes
Ismételten megérkezik a szerelő, akit immáron csak én fogadtam a házunkban. El lehet képzelni, 20 éves "kislány" fogadja a szerelőt, aki azt se tudja mit hogyan kellene csinálnia, de azért mégis igyekszik. Szerintem a férfi megértette, hogy mi a helyzet. Bejött a lakásba, megmutattam neki hol van a mosógép, leült és tette is a dolgát, de közben elmagyarázta nekem, hogy hogy és mint vannak a dolgok. Példának okáért azt, hogy annál a típusnál, ami nekünk is van, legtöbbször panelhiba fordul elő, de a kicserélt panel utána kifogástalanul szokott működni, nem szokott ezzel gond lenni. Megmutatta nekem, hogy a panelen belül melyik alkatrész romlott el, és mivel a panel ki van öntve gyantával, ezért azt önmagában nem lehet kicserélni. Elmondta, hogy a mosógép ettől eltekintve kifogástalan állapotban van, de azért figyeljünk arra oda, hogy ne kerülhessen bele olyan dolog, ami kikerülhet a dobnak a lyukain és kárt tehet a belső alkatrészekben. Majd beszerelte a szemem előtt felbontott alkatrészt, de a mosógép továbbra sem akart semmit sem csinálni, viszont a biztosítékot többet nem vágta le. Ebből arra a következtetésre jutott, hogy vagy az alkatrész hibás gyárilag, vagy pedig van valami baj még ezenkívül is. Megállapodtunk, hogy újrarendeli az alkatrészt, majd a biztonság kedvéért legközelebbi alkalommal hoz még valamit, ami úgy gondolja, hogy hibás lehet. A látogatása semmibe nem került, de azt hiszem közelebb kerültünk a megoldáshoz. Előzetes információink alapján a szakszervízes szerelés plusz a munkadíj egyben 40000 Ft körül fog alakulni.
Amikor rájött, hogy nem jó az alkatrész, amit hozott nekünk, azt mondta nekem, hogy így semmi értelme nincs annak, hogy dolgozik és hogy ezt nagyon nem szereti. Nem szereti cserben hagyni az ügyfeleit. Ilyet én még szerelő szájából nem hallottam.
Következtetés és kitekintés.
Bizalommal forduljunk a szakszervízhez, nem olyan biztos az, hogy mindenáron a zsebünkbe akarnak nyúlni. Természetesen egy tapasztalat alapján nem lehet az összesre általánosítani, de azért informálódni mindenképpen érdemes, még mielőtt egy másik nem erre specializálódott szerelőt keresünk fel, aki - mint a fenti példából is látszódik - majdhogynem másfélszeres áron szeretné a tönkrement háztartási vagy egyéb készülékünket megjavítani.
Ez a szerelő, aki mellesleg a mai napon járt itt nálam, megdöbbentett a hozzáállásával. Látszott rajta, hogy szereti a munkáját, és akkor elégedett, hogyha segíteni tud az embereken. Kérdezem én, hogy aki szerelésre adja a fejét, és embereknek nyújt szolgáltatást, miért nem tudja úgy kezelni az eseteket, mintha a sajátjáról lenne szó? Nyilván, hogyha neki valamije otthon elromlik, akkor a leggyorsabb, leghatékonyabb és természetesen anyagilag legkedvezőbb megoldást próbálja megtalálni. Akkor miért akart az első szerelő 64000 Ft-t kivenni a zsebünkből, míg a szakszervízes úr csupán 40000-et úgy, hogy kétszer kell kifáradnia hozzánk? Elgondolkodtató kérdések ezek.
E.M.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.